25 lis Brak komentarzy admin Gimtadienio , ,

Sposób w jaki przebiega wymiana dóbr w społeczeństwie zmieniał się od momentu powstania pierwszych cywilizacji ludzkich. Pieniądze były jednak formą, która ostatecznie okazała się najbardziej trafiona. Wszystko zaczęło się nieco zmieniać od momentu gdy powstała pierwsza książeczka czekowa, a potem karta kredytowa. Wtedy to pieniądz przestał być dobrem, które można określać w sposób fizyczny. Zamiast tego istnieje ono na kontach bankowych, które pod wieloma względami wydają się w pełni wirtualne.

Jednakże transakcje za pomocą karty kredytowej są w wielu przypadkach znacznie wygodniejsze niż krążenie po świecie z portfelem wypchanym gotówką. Aby dodatkowo ułatwić cały proces, wszystko poszło o krok dalej i wtedy pojawiły się płatności zbliżeniowe. Są one jeszcze wygodniejsze, gdyż nie wymagają potwierdzenia transakcji numerem PIN, przynajmniej jeżeli wartość zakupów nie przekracza 50 złotych.

Także i płatności zbliżeniowe ulegały olbrzymim zmianom na przestrzeni ostatnich lat. Między innymi nie tak dawno większość banków wprowadziła opcję, gdzie istnieje możliwość płacenia do kwoty 100 złotych zbliżeniowo, bez konieczności wprowadzania swojego numery PIN. Inną dużą zmianą jest też ciągłe poszerzanie liczby opcji jeżeli chodzi o rodzaj płatności zbliżeniowej. Karta kredytowa była do pewnego czasu jedynym nośnikiem, który pozwalał na to, aby płacić zbliżeniowo. Obecnie jest to wciąż główny sposób na tego typu transakcje. Jednakże nie jest on jedynym. Na dzień dzisiejszy bowiem jedną z coraz to popularniejszych metod płacenia w sklepach jest BLIK.

Czym tak właściwie jest BLIK? Jest to aplikacja, która była od dłuższego czasu wykorzystywana do tego, aby szybko płacić za zakupy robione w zwykłych sklepach internetowych. W pewnym momencie jednak twórcy BLIKu zdecydowali się na poszerzenie swojej działalności i obecnie istnieje możliwość płacenia BLIKiem także w zwykłych sklepach stacjonarnych. Tym samym BLIK stał się konkurentem każdej karty kredytowej, przynajmniej gdy chodzi o płatności zbliżeniowe. Jedyną przeszkodą dla tej aplikacji pozostaje fakt, że nie każdy sklep umożliwia tę formę płatności. Dlatego też w wielu przypadkach pozostaje konieczność użycia swojej karty zamiast aplikacji. Jednakże dobrą wiadomością dla fanów BLIK jest to, że coraz to więcej sklepów akceptuje ten sposób płacenia za zakupy. Pod wieloma względami jest to znacznie bezpieczniejsza metoda na zakupy, ponieważ pozwala na płacenie swoim własnym telefonem. Bez dostępu do odblokowanego smartfona, nikt nie jest w stanie odczytać kod, który należy podać przy kasie, aby transakcja została zaakceptowana. Zatem w przeciwieństwie do karty, przy której płatności zbliżeniowe może wykonać każdy, przynajmniej w granicach do 100 złotych, BLIK uniemożliwia tego typu oszustwa. Jest to jeden z wielu powodów dla których tak dużo osób z chęcią korzysta z tej aplikacji i poleca ją dalej. Ostatecznie jednak każdy znajdzie taką formę płatności zbliżeniowej, która odpowiada jego potrzebom i oczekiwaniom.