24 lut Brak komentarzy admin Gimtadienio , , ,

W jaki sposób uzyskać doświadczenie zawodowe? Jakim sposobem zaplanować ścieżkę zawodową, aby poczuć satysfakcję z pędzącej kariery? Przede wszystkim na te wątpliwości muszą sobie odpowiedzieć wszelkie osoby, które na ścieżce branżowej stawiają swoje pierwsze kroki. Naturalnie, edukacja zawodowa w placówkach kształcenia zawodowego z roku na rok staje się coraz wydajniejsza, to mimo wszystko nie wyczerpuje ona gruntownie dziedziny. Na szczęście młodzi ludzie doskonale czują się w świecie wirtualnym i to właśnie stąd otrzymują cenną naukę dotyczącą tego, jakim sposobem przeanalizować swój rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – coraz częściej jednak zleceniodawcy zwracają uwagę na jeszcze jedną sprawę, a mianowicie na zdobyte do tej pory doświadczenie zawodowe. Pomyłką osób starających się o pracę jest najczęściej brak planu. W czasie trwania szkoły poszukują oni zleceń tymczasowych, które choćby w minimalnym stopniu nie są powiązane z charakterem działalności, jaki pragnęliby realizować w przyszłości. W dwóch słowach rzecz ujmując, jest to strata czasu. Osoba, która ma zamiar pracować w usługach reklamowych powinna już w procesie edukacji szkolnej uzyskiwać doświadczenie w konkretnym zakresie, a nie poszukiwać zatrudnienia w popularnych restauracjach typu fast food, (co z kolei może okazać się świetnym pomysłem dla przyszłych gastronomów. Na tym etapie następuje wątpliwość – w jaki sposób zdobywać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat okaże się optymalnym środkiem zaradczym? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, na jakim poziomie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jak dotąd jakiegokolwiek doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może stać się poczucie satysfakcji z wspaniale wykonywanej pracy oraz zyskiwane doświadczenie które stworzy szanse w przyszłości. Następnym etapem jest praktyka zawodowa. W głównej mierze odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a również osób studiujących. Na praktykę w zawodzie najpewniej jest stawić się do organizacji, z którą wiąże się niejakie marzenia odnośnie zatrudnienia w dalszej perspektywie, może się bowiem zdarzyć, że bez zarzutu wykonując swoje obowiązki, będzie się zapamiętanym i zdobycie późniejszej pracy nie będzie problematycznym wyzwaniem. Osoby, które posiadają już jakiekolwiek doświadczenie mogą ubiegać się o wynagradzany staż.

Zatrudnienie – na etat czy własna działalność?
Doświadczenie zdobywane w czasie praktyk czy stażu przyniesie korzyści nie tylko w przypadku poszukiwania pracy w oparciu o etat, ale również w przypadku gdy planuje się założenie swojej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom poznaje się między innymi ze specyfiką konkretnego rynku. Można również podejrzeć dobrze prosperujące mechanizmy, które dalszej kolejności zaaplikuje się na własne pole branżowe. Jednakże pamiętać należy o tym, że własna działalność gospodarcza to szansa dla osób, które mają ciekawy koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja będzie bowiem coraz okazalsza i nie tak prosto utrzymać płynność finansową. Zanim otworzy się własną firmę należy trochę popracować na czyjś rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.