Drukarka fiskalna i kasa fiskalna są podobnymi do siebie urządzeniami, bo działają na niemalże identycznych zasadach i wykorzystywane są do niemalże takich samych celów. Można jednak znaleźć pewne cechy, które będą je od siebie odróżniać. A warto zdawać sobie sprawę z ich istnienia, by nie kupić przypadkiem takiego sprzętu, który nie pomoże w prowadzeniu działalności gospodarczej. A niestety nie każde urządzenie będzie w stanie to zrobić.

Kasy fiskalne mają tę wyjątkową przewagę nad fiskalnymi drukarkami, iż potrafią działać samodzielnie. Nie potrzebują więc do pracy żadnych dodatkowych sprzętów czy kolejnych akcesoriów, za które przedsiębiorca też musiałby zapłacić. Są więc z założenia nieco bardziej ekonomicznymi i funkcjonalnymi przyrządami. Pozwalają na prowadzenie sprzedaży detalicznej, rejestrowanie dochodów z takiej sprzedaży oraz wystawianie paragonów dla klientów bądź partnerów biznesowych. Nie trzeba ich programować oddzielnie na komputerze czy jakimś innym urządzeniu. Wszystko można zrobić bezpośrednio na kasie, wstukując poszczególne dane przy użyciu dołączonej do niej klawiatury. Ułatwia to zdecydowanie programowanie sprzętu i sprawia, że wszystkie formalności można załatwić w znacznie szybszy, prostszy i wygodniejszy sposób. Przedsiębiorcy, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie biznesu, mogą też skorzystać z przydatnej pomocy serwisów, które na co dzień zajmują się programowaniem sprzętów. Na ogół są to autoryzowane serwisy. Czasami naprawdę warto się do nich zgłosić.

A jak działają drukarki fiskalne? Czym różnią się od fiskalnych kas? One wbrew pozorom mogą spełniać dokładnie te same funkcje co kasy, jednakże do tego konieczne jest połączenie ich z odpowiednim programem. Takie programy sprzedażowe należy zainstalować na komputerze, laptopie, tablecie bądź podobnym urządzeniu. Program będzie zbierać poszczególne informacje i magazynować je w pamięci samej drukarki. Nie da się natomiast wystawić faktury czy paragonu bezpośrednio na drukarce fiskalnej. Trzeba do tego celu użyć programu komputerowego, gdyż tylko on w tym przypadku służy do przygotowywania tego rodzaju dokumentów. Co nie znaczy, że drukarka będzie złym wyborem. W niektórych przedsiębiorstwach nawet ona może znakomicie się sprawdzić. Przeważnie sięgają po nią właściciele mniejszych firm, którzy rzadko kiedy wystawiają paragony i faktury, dlatego na co dzień nie muszą korzystać z wyspecjalizowanych kas fiskalnych i nie chcą ich nigdzie przechowywać.

Warto jednak rozważyć zakup nie tylko sprzętu przeznaczonego do wystawiania paragonów czy faktur, ale też i takiego urządzenia, które pozwoli klientom na szybsze i prostsze realizowanie zakupów. W tym momencie terminale płatnicze stały się już niezbędnym elementem wyposażenia każdego sklepu. Coraz częściej pojawiają się nie tylko w tych dużych hipermarketach, ale nawet i w osiedlowych sklepikach. To dzięki nim klienci mogą płacić za swoje zakupy kartami bankowymi. Nie muszą więc zawsze mieć przy sobie gotówki.