24 lut Brak komentarzy admin Gimtadienio , ,

Rozmowa rekrutacyjna to za każdym razem jest nie mały stres. Najczęściej stres ten będzie motywujący, jednak czasami może wydarzyć się tak, że poprzez zbytnie zakłopotanie pretendent nie przedstawi się w tak dobrym świetle, jakby chciał. Największe zdenerwowanie przeżywają osoby, które o zatrudnienie starają się pierwszorazowo i nie posiadają dotąd pod tym względem żadnego doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną można przeczytać zwięzły poradnik, aby być świadomym, w jaki sposób się zachować, aby zrobić świetne wrażenie na prawdopodobnym pracodawcy.

Gdzie poszukiwać informacji?

Pragnąc zapoznać się, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia rozmowy wstępnej oraz jak się podczas niej reagować, trzeba przeglądnąć specjalistyczne portale w Internecie. Jest to obfite źródło wiedzy, w którym można znaleźć sporą ilość artykułów tworzonych przez ludzi, dla których rekrutacja pracowników to chleb powszedni. Można również zobaczyć uczelniane biuro karier. Takie instytucje często organizują dla własnych osób studiujących specjalne kursy dokształcające równocześnie z zakresu tworzenia życiorysu oraz listów motywacyjnych, jak również z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Im lepiej się człowiek przygotuje do tego zdarzenia, tym większe okaże się prawdopodobieństwo sukcesu.

Co warto wiedzieć na początek?

Poszukując zatrudnienia, przede wszystkim należy dobrze być świadomym tego, co chce się wykonywać. Uczęszczanie na rozmowy rekrutacyjne na chybił trafił, to tylko strata czasu – można by go spożytkować na doszkolenie się. Następnym krokiem jest napisanie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce zaprezentuje się przyczyny, dla których ubiega się akurat na to konkretne stanowisko. Po wstępnym korzystnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na rozmowy kwalifikacyjne.

Rekrutacja – podstawowe nieodzowności

Dwie podstawowe sprawy jeżeli mowa o rozmowie wstępnej – to właściwy ubiór oraz punktualność. Jeżeli chodzi o ubiór, to konieczne jest, by był schludny i szykowny. Trzeba poznać charakter konkretnej firmy. Jeżeli pretendent aplikuje na stanowisko w placówce bankowej, to doskonałym rozwiązaniem będzie garnitur. Jeżeli ma być to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczy koszula. Strój powinien być czysty i nie zmięty, tak aby od początku zrobić dobre wrażenie na potencjalnym zleceniodawcy. Tak samo ważna jest punktualność. Bez wyjątku trzeba przychodzić niewiele minut przed wskazaną godziną. Nadgorliwość pod tym względem nie jest akceptowalna. Przyjeżdżanie na spotkanie znacząco wcześniej nie przyczyni się do dobrego odczucia, a jedynie można stwarzać kłopot, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

W głównej mierze trzeba się wyspać. Udręczony człowiek nie sprawia dobrego wrażenia. Wszelkie potrzebne dokumenty powinny być zapakowane w teczkę, tak aby się nie zniszczyły. Użyteczne może okazać się również przeczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by być świadomym, jak długo działa na rynku, jakich ma największych kontrahentów oraz jakie są jej najistotniejsze plusy. Należy podejść do aplikacji z uśmiechem – optymistycznie nastawione osoby są znacznie lepiej odbierane niż wieczni maruderzy, którym nic w życiu nie sprawia przyjemności.