12 cze Brak komentarzy admin Gimtadienio , ,

Prowadząc jakikolwiek biznes, trudno obyć się bez firmowego rachunku bankowego. Konto bankowe umożliwia sprawne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, przyspiesza otrzymywanie płatności od kontrahentów i klientów oraz usprawnia wnioskowanie o dodatkowe finansowanie (kredyty, pożyczki, leasingi). Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Dobry bank to podstawa!

Rachunek firmowy można założyć w prawie każdym banku czy SKOKu. Jest to w gruncie rzeczy kwestia indywidualnych preferencji.

To, jaki bank się wybierze, ma natomiast ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu korzystania z konta. Znane, ogólnopolskie banki oferują bowiem znacznie lepsze warunki i standardy obsługi klientów firmowych od małych, lokalnych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Oferty TOP 20 polskich banków wyróżniają się:

  • bezpłatnymi przelewami do ZUS i US (i nie tylko);
  • niskimi opłatami za prowadzenie konta z licznymi możliwościami ich zniesienia (np. przy wpływach powyżej określonej kwoty itp.);
  • darmowymi kartami debetowymi do rachunków firmowych (i tanimi kartami dodatkowymi np. dla pracowników);
  • częstymi księgowaniami transakcji;
  • opcjonalnymi rachunkami walutowymi w dolarach czy euro;
  • dodatkowymi kontami oszczędnościowymi z korzystnym oprocentowaniem;
  • preferencyjnymi debetami, pożyczkami, kredytami i leasingami dla firm;
  • bezpłatnymi ubezpieczeniami na życie i mienia;
  • dodatkowymi produktami ułatwiającymi prowadzenie firmy np. do fakturowania.

W dużych bankach funkcjonują także specjalne działy obsługi klientów firmowych. Przedsiębiorcy są traktowani priorytetowo i mogą liczyć na preferencyjne warunki załatwiania wielu spraw. W wielu bankach mają także przydzielonych indywidualnych doradców, doskonale znających ich potrzeby i preferencje.

Konto na miarę

Wybierając konto firmowe, należy zastanowić się nad tym, na jakich jego cechach zależy nam najbardziej. Jedna firma będzie potrzebowała konta niemalże bezkosztowego, inna rachunku z wieloma możliwościami rozbudowy o dodatkowe, płatne usługi.

W wyborze odpowiedniego konta bankowego dla biznesu może pomóc między innymi porównywarka rachunków firmowych. Mnóstwo tego typu narzędzi można znaleźć w Internecie na stronach brokerów i portalach o tematyce finansowej i biznesowej.

Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie doradców klientów firmowych kilku banków. Zaproponują oni oferty, z których łatwiej będzie wybrać tą najbardziej odpowiednią. Jest to oczywiście rozwiązanie wymagające poświęcenia największej ilości czasu.

Warto także korzystać z kont polecanych przez znajomych przedsiębiorców. Ich doświadczenie często kontrastuje z nie do końca wiarygodnymi opiniami z Internetu czy rankingów.

Podsumowując, rachunek firmowy najlepiej otworzyć w jednym z najbardziej popularnych, ogólnopolskich banków. Konkretną ofertę dla biznesu, należy wybrać na podstawie własnych potrzeb i preferencji. By ułatwić sobie wybór odpowiedniego rachunku, można skorzystać z porównywarki lub doradztwa pracowników banków, brokerów czy jeszcze lepiej, znajomych.