Gdy dopiero pomału zaczynasz otwierać nową działalność gospodarczą, wszystkiego musisz uczyć się dosłownie od postaw. Prawdopodobnie nie masz jeszcze jakiegoś specjalnego doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu. Skupiasz się więc na zdobywaniu przydatnej i praktycznej wiedzy oraz rozszerzaniu swoich umiejętności. To oczywiście dobrze. Na pewnym etapie takiego rozwoju dojdziesz zresztą do momentu, w którym sam postanowisz zakupić bardziej specjalistyczne urządzenia dla swojego biznesu. Wtedy prawdopodobnie sięgniesz od razu po terminale płatnicze. Jeszcze wcześniej zainwestujesz w sprzęt, który pozwoli ci bezproblemowo wystawiać paragony i faktury dla klientów. Tylko jaki powinien to być sprzęt? Czy lepszym wyborem będzie fiskalna kasa, czy może jednak tradycyjna drukarka fiskalna? Oba warianty mają swoje dobre i złe strony. Musisz je więc dokładnie przeanalizować i spróbować dopasować je do swojego biznesu. W każdej firmie dobrze zadziałają nieco inne urządzenia.

Pierwszym wyborem większości przedsiębiorców jest kasa fiskalna. Dlaczego? Bo to właśnie ją wszyscy mniej więcej kojarzymy. Na pewno kiedyś mogłeś się już z nią spotkać i wiesz, jak ona wygląda, tak więc będziesz bardziej skłonny sięgnąć po nią niżeli po jakąkolwiek drukarkę fiskalną. Ludzie lubią rzeczy, które są im dobrze znane. Wolą kupować to, co już gdzieś widzieli, aniżeli sięgać po jakąś całkowitą nowość, która wydaje się im zbyt skomplikowana. Całe szczęście na ogół kasy fiskalne są bardzo dobrym wyborem. To praktyczne urządzenia, które na pewno pomogą ci w prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu. Kasa sprawdzi się szczególnie dobrze w tych mniejszych firmach. Jeżeli więc póki co zatrudniasz nie więcej niż dziesięć osób, najprawdopodobniej w twoim przypadku zakup drukarki fiskalnej nie będzie mieć większego sensu. Drukarka w zupełności ci wystarczy. Sprosta wszystkim twoim wymaganiom. Ten typ sprzętu pasuje też do tych firm, które mają ograniczony zakres usług albo średnio rozbudowany asortyment sklepu. Kasy na ogół są też tańsze od drukarek, więc przydają się przede wszystkim na starcie. Początkowo musisz bowiem liczyć się z każdą wydaną złotówką. Nie możesz dopuścić do tego, by twoja nowa firma splajtowała już w ciągu kilku pierwszych miesięcy, gdyż w takim wypadku musiałbyś ją zamknąć i pogodzić się ze stratą niemałych pieniędzy.

A co z drukarkami? Jaki typ biznesu możesz skorzystać na tych sprzętach? Drukarki fiskalne oferują ci dostęp do całego wielofunkcyjnego systemu sprzedażowego. Wbrew pozorom wystawianie paragonów nie jest ich jedynym celem. Z ich pomocą będziesz mógł dokonywać głębszej analizy swojego systemu sprzedaży, by go coraz bardziej ulepszać i zarabiać coraz więcej. Drukarki dedykowane są punktom sprzedażowym i usługowym, które posiadają szeroki zakres usług bądź większy wybór produktów. Jeżeli więc w twoim asortymencie lub ofercie znajduje się kilkaset tysięcy zróżnicowanych pozycji, w żadnym wypadku nie powinieneś sięgać po zwykłą kasę. Drukarka fiskalna sprawdzi się u ciebie znacznie lepiej.