Bogata oferta instytucji bankowych dostępna na rynku, może przysporzyć nieco problemów w wyborze najlepszego konta firmowego dla przedsiębiorców. Większość banków praktykuje ofertę w wariancie podstawowym oraz korzystniejszym cenowo, w którym wymagane jest spełnienie kilku warunków.
Przede wszystkim przed podpisaniem umowy o otwarciu konta należy zwrócić uwagę na :
- opłaty za założenie rachunku,
- opłaty za wypłaty z bankomatu,
- opłaty miesięczne za korzystanie z konta,
- opłaty za przelewy standardowe oraz wyznaczony limit danych przelewów,
- dostęp do bankowości elektronicznej. Duże znaczenie w wyborze konta ma rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Zupełnie inaczej przedstawia się oferta bankowa dla spółek, jak dla jednoosobowych firm działających na rynku.
Wiele banków pozwala na uzyskanie dodatkowych promocji i bonusów. Wiąże się to zazwyczaj z większą aktywnością w operowaniu transakcjami finansowymi.
To, jakie konto dla firm wybrać związane jest z charakterem prowadzonej działalności, a także oczekiwaniami przyszłego przedsiębiorcy.
Czy jest możliwe założenie rachunku bez wychodzenia z domu?
W dobie internetu można założyć konto firmowe online. Dzięki temu zyskujemy oszczędność czasu. Proces otwarcia rachunku bankowego jest szybki i prosty. Wystarczy wejść na stronę danego banku i wypełnić odpowiedni wniosek. Należy jednak liczyć się z tym, że kiedy dojdzie do podpisania umowy o prowadzeniu rachunku firmowego, konieczna może okazać się wizyta w banku.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK), baza danych ze wszystkich banków i instytucji, w których zaciągane są zobowiązania. Pozwala na weryfikację osoby, która wnioskuje o kredyt firmowy, hipoteczny, konsolidacyjny. Dzięki informacjom zawartym w BIK, banki otrzymują wykaz zaciągniętych wierzytelności klienta, a także zyskują dostęp do historii kredytowej. Pozytywna weryfikacja w BIK daje dostęp do szerszej oferty produktów bankowych. Niekiedy, pomimo zdolności kredytowej następuje odmowa przyznania kredytu, dzieje się tak przez wgląd do historii klienta. Niespłacone w terminie raty, czy też inne zobowiązania umieszczane w bazie skutkują odmową przyznania kredytu.
Jak wybrać kredyt?
Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania powinna być dobrze przemyślana. Dostępna oferta bankowa na rynku jest bardzo szeroka. Można starać się o kredyt hipoteczny, konsolidacyjny, firmowy, obrotowy w rachunku, doinwestowanie działalności. Przed przystąpieniem do złożenia wniosku kredytowego, należy określić cel przeznaczenia. W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą najlepszym rozwiązaniem jest kredyt dla firm. Może zostać przyznany na otwarcie własnego biznesu, jak i dalszy rozwój i inwestycję w działającą na rynku firmę. Należy pamiętać, ze kredyt zaciągany jest na kilka lub kilkanaście lat. Przyszły kredytobiorca powinien zwrócić uwagę na się stałą oraz zmienną stopą oprocentowania, możliwość wcześniejszej spłaty, a także ewentualnego zawieszenia rat kredytu na skutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.