To bardzo poważny dylemat, szczególnie w dzisiejszych czasach. Głównie ze względu na niskie oprocentowanie lokat i innych bezpiecznych form oszczędzania. Z powodu wysokiej inflacji, w rzeczywistości generują one straty zamiast zysków. Mimo przeciągającej się hossy, nie każdy będzie chciał zainwestować w akcje. Tym samym narażać się na ryzyko utraty całości, bądź części kapitału. Jak w takim razie najlepiej zagospodarować pieniądze?
Można poszukać alternatywnych, stosunkowo bezpiecznych, a przy tym bardziej opłacalnych inwestycji. W każdym razie wymaga to gruntownej analizy rynku i specyfiki konkretnych aktywów, takich jak np. dzieła sztuki, napoje alkoholowe, monety kolekcjonerskie itd. Trzeba być ekspertem w dziedzinie, w którą się inwestuje, inaczej łatwo narazić się na niepotrzebne straty.
Innym wyjściem jest wyruszenie na zakupy i spełnienie marzeń. Swoich lub bliskich osób. Modne ubrania, nowoczesne gadżety, sprzęt komputerowy, dobre kosmetyki, książki lub inne materiały edukacyjne, to również swego rodzaju inwestycja. W siebie, we własny rozwój i zwiększanie swojego potencjału. Np. na rynku pracy.
Kupowanie rzeczy przydatnych, zgodnie z jakimś przemyślanym planem, to zupełnie co innego niż tzw. szał zakupowy. Ten kojarzy się bardziej z lekkomyślnym szastaniem gotówką. Z konsumpcją w czystej, prymitywnej wręcz postaci. Kierowaniem się wyłącznie spontanicznym reagowaniem na reklamowe slogany i inne działania marketingowe niż istotnymi potrzebami.
Najlepiej gruntownie obmyślić nie tylko listę zakupów, ale także porównać ceny określonych produktów w poszczególnych punktach handlowych. Przede wszystkim internetowych, dobrze jednak także zapoznać się z ofertą sklepów stacjonarnych. Warto także zwrócić uwagę na aktualne lub potencjalne promocje. Szczególnie, kiedy dokonuje się zakupów w szczególnych momentach. Takich jak okres przedświąteczny. Dobrze jest zorientować się, kiedy będzie tzw. Black Friday czy Cyber Monday.
Należy wybierać wyłącznie sklepy, które cieszą się ugruntowaną pozycją na rynku. Są dobrze oceniane przez klientów. Mają przejrzyste warunki zwrotów i reklamacji. Proponują wiele opcji dostawy. Zapewniają doradztwo. Słowem, takie które działają w sposób rzetelny i profesjonalny.
Niestety, szczególnie w Internecie, działa wielu nieuczciwych handlarzy. Ważne, by zachować zdrowy rozsądek. Nie liczy się tylko atrakcyjność samej przeceny, ale także jakość obsługi i renoma, jaką cieszy się dany sklep.
Można też zwracać uwagę na promocje długoterminowe, które wiążą się np. ze zbieraniem punktów lojalnościowych. W dłuższym terminie zaprocentuje to wymiernym obniżeniem cen poszczególnych produktów. Po zsumowaniu i uśrednieniu.
Pomysłów na przeznaczenie oszczędności czy innego rodzaju środków finansowych jest więc bardzo wiele. Najważniejsze, aby były to wybory świadome i przemyślane. Impulsywne, nierozważne zarządzanie portfelem może łatwo doprowadzić do rozczarowania. Szczególnie przykra jest sytuacja, kiedy nie ma już pieniędzy, a człowiek dochodzi do wniosku, że nie nabył niczego wartościowego ani użytecznego.