25 lis Brak komentarzy admin Gimtadienio , ,

W przeszłości ludzie posługiwali się jedynie gotówką. Pojawienie się karty płatniczej spowodowało, że coraz mniejsza ilość osób nosi przy sobie gotówkę. Jednak nie od razu karty płatnicze się przyjęły. Ludzie się ich obawiali, ponieważ nie widzieli fizycznie pieniędzy i obawiali się, że mogą być w jakiś sposób oszukani. Jednak z czasem przestaliśmy się obawiać kart płatniczych i bardzo chętnie z nich korzystamy do dnia dzisiejszego. Tak naprawdę wielu z nas nie posiada dzisiaj nawet portfela. Po prostu gotówka nie jest już tak popularna jak w przeszłości.

Gdy już przyzwyczailiśmy się do kart płatniczych, to na rynku pojawiła się karta kredytowa. Znowu się jej obawialiśmy, ale z czasem przekonaliśmy się, że bez takiej karty trudno jest żyć w dzisiejszych czasach. Niestety prawda jest taka, iż większość z nas korzysta regularnie z karty kredytowej, ponieważ nasze zarobki nie są wystarczające. Jeżeli musimy coś kupić niespodziewanie, to taka karta jest najlepszym rozwiązaniem. Dzisiaj chyba każdy posiada przynajmniej jedną kartę kredytową, z której korzysta regularnie. Nikogo to już nie dziwi.

Po karcie płatniczej oraz karcie kredytowej przyszła kolej na banki internetowe. Nagle się okazało, że nie musimy chodzić do siedziby banku, ponieważ wiele rzeczy możemy zrobić przez Internet. W ten sposób również możemy w każdym momencie sprawdzić stan swojego konta oraz wykonać szybkie przelewy. W przeszłości nie było to możliwe, a w dzisiejszych czasach bankowość internetowa jest czymś naturalnym i trudno sobie wyobrazić, że mogłoby jej nie być.

Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się również płatności zbliżeniowe, które umożliwiały szybkie płacenie kartą bez konieczności podawania kodu pin. Na początku wiele osób podchodziło do tego sceptycznie, ale dzisiaj z takiej możliwości korzysta praktycznie każdy. Oczywiście to nie wszystkie nowości w bankowości, które pojawiły się w ostatnich latach. Dzisiaj bowiem coraz bardziej popularny staje się blik. Nadal nie wszyscy korzystają z tego systemu płatności mobilnych, ale trzeba przyznać, że ma on coraz więcej zwolenników. Ludzie już są bardziej przyzwyczajeni do tego, iż nowości technologiczne pojawiają się co pewien czas i są bezpiecznie. Mamy mniejsze obawy niż w przeszłości i chętniej korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają nam przecież życie.

Dzisiaj płacić blikiem można praktycznie wszędzie. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy mieć przy sobie żadnej karty płatniczej. Wystarczy, że posiadamy smartfon i pobierzemy odpowiednią aplikację, która umożliwia płacenie blikiem. Dzięki temu wszystkie nasze finanse mamy zawsze pod ręką i w każdym momencie możemy zapłacić telefonem. Wydaje się, że taka metoda płatności w przyszłości będzie najbardziej popularna i coraz mniej osób będzie korzystać z tradycyjnych kart płatniczych. Być może nawet w pewnym momencie znikną one całkowicie, ponieważ nikt nie będzie z nich korzystać. Staną się one bowiem niepotrzebne, gdyż wszystko będziemy mieć w swoich smartfonach.