24 lut Brak komentarzy admin Gimtadienio , , ,

Gospodarka rynkowa przed młodymi osobami poszukującymi zatrudnienia stawia ogromne wyzwania. W wielu obszarach, poza posiadaniem odpowiedniego wykształcenia ważne jest również doświadczenie zdobyte na adekwatnym stanowisku. Bardzo często, to właśnie konkretne umiejętności mogą przesądzić o tym, że dany kandydat zdobędzie pracę etatową. Warto o tym pomyśleć jeszcze podczas nauki – w późniejszym czasie praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu. Jak zdobywać doświadczenie zawodowe, a przy tym nie być chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Nastolatek, który wybiera szkołę średnią nie zawsze jeszcze jest do końca przekonany o tym, co pragnie w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. By uniknąć najczęstszych błędów, dobrze jest przed ostateczną decyzją o kierunku ścieżki edukacyjnej udać się do doradcy zawodowego, który w oparciu o przeprowadzoną rozmowę oraz wykorzystując specjalistyczne testy określi predyspozycje zawodowe i pomoże zdecydować, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, warto w tym przypadku wziąć pod uwagę własne zainteresowania. Żeby utwierdzić się w przekonaniu, że wybór jest prawidłowy, można spróbować w ramach wolontariatu przez niedługi czas sprawdzić się w potencjalnej roli. Następnym krokiem powinna być praktyka przygotowująca do zawodu. W tych placówkach edukacyjnych, które posiadają zawodowy profil kształcenia, praktyki takie to obowiązkowy element, który zapisany został w profilu kształcenia. Również duża ilość szkół wyższych, zanim wyda dyplom wymaga, aby student odbył określoną ilość godzin praktyki zawodowej. Doświadczenie które się zdobędzie z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości i pomoże w zdobyciu wymarzonego stanowiska.

Gdzie szukać praktyk zawodowych?
Jeżeli chodzi o uczelnie wyższe, to należy skorzystać w tym względzie z porad jakich udzielają biura karier, które działają przy większości uczelni zarówno prywatnych jak i państwowych. Student oraz pracodawca umożliwiający odbycie praktyki u siebie w firmie powinni zawrzeć specjalną umowę w której określi się między innymi liczbę godzin oraz szczegółowy program praktyk. Bardzo wiele firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego jest obopólna – osoba odbywająca praktykę zdobywa doświadczenie, a a w firmie pojawia się dodatkowa osoba do pomocy.

Jakie można odnieść korzyści z odbywania praktyk zawodowych?
Jakie korzyści wynikają z wykonywania praktyk jeszcze w trakcie nauki? Jest ich przynajmniej kilka. Po pierwsze, zdobywa się doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez kolejnych rekruterów. Ponadto, praktykant zaznajamia się nie tylko z obowiązkami pracowniczymi ale również ma możliwość poznania życia zawodowego – uczy się relacji między ludźmi panujących w miejscu zatrudnienia, jak również szlifuje pierwsze umiejętności negocjacyjne. Często jest też tak, że zadowolony z pracy praktykanta pracodawca proponuje takiej osobie lukratywne stanowisko po zakończeniu czasu trwania praktyk. Warto o tym pamiętać i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, by w przyszłości nie mieć żadnych problemów ze zdobyciem wymarzonej posady – konkurencja jest bowiem coraz większa. By umocnić swoją pozycję na starcie trzeba doskonale dopasować się do wymagań panujących na rynku pracy w tym państwie.