Wiele osób decydując się na kredyt martwi się, że nie będzie w stanie spłacać raty. Nawet w przypadku tych, którzy zarabiają duże pieniądze i z powodzeniem każdego miesiąca odkładają znaczne sumy, wizja uwiązania się kredytem może spędzać sen z powiek. Należy jednak mieć świadomość, że kredyt jest przede wszystkim dla ludzi. Nie taki diabeł straszny jak go malują, wystarczy jedynie wszelkie pożyczki brać z głową i przede wszystkim stawiać na swój zdrowy rozsądek.

W obliczeniu wszystkich dodatkowych opłat, takich jak ubezpieczenia czy też odsetki bardzo pomocny może okazać się kalkulator kredytowy. W internecie można znaleźć wiele tego typu pomocy w wersjach online, dzięki którym można w łatwy sposób sprawdzić, jak orientacyjnie będą przebiegały spłaty naszego kredytu. Taki kalkulator może przybliżyć, czy w rzeczywistości będzie nas stać na opłacanie rat przez dłuższy czas, oraz na jaki okres kredytowania powinniśmy się zdecydować.

Kalkulatory mogą być przydatne na przykład, kiedy bierze się kredyt samochodowy. W przypadku tego rodzaju kredytu mówimy o kredycie docelowym, który od gotówkowego różni się między innymi tym, iż jest znacznie tańszy. Można jednak korzystać z niego przez dłuższy czas, tak jak z tradycyjnego kredytu gotówkowego.

Kredyt samochodowy może występować w trzech różnych formach. Pierwszą z nich jest kredyt standardowy, który polega na tym, że regularnie, co miesiąc spłaca się raty kapitałowo-odsetkowe, które mogą zostać zawarte na dowolny okres. Taki czas kredytowania musi wynieść co najmniej 6 miesięcy, a może osiągnąć nawet 10 lat. Nie jest konieczne posiadanie kapitału na wkład własny, co jest zdecydowanie dużym plusem. Drugim rodzajem kredytu samochodowego jest kredyt jednoratowy, które polega na dużej wpłacie własnej, a następnie spłaceniu reszty kwoty po dłuższym okresie, na przykład po roku. Tego typu kredyty samochodowe są oferowane najczęściej przez koncerny samochodowe, w ramach promocji. Ostatnim rodzajem jest kredyt balonowy. W tego typu kredytowaniu na sam koniec klient zobowiązany jest wpłacić 20% wartości samochodu, a przez okres kredytowania rata jest wyjątkowo niska i nie jest obliczana z pełnej kwoty wartości auta, tylko o 80% wartości. W tego typu kredytowaniu nie jest konieczne posiadanie wkładu własnego.

Spłata kredytu nie musi być trudna, jeżeli mądrze podejmie się decyzję o jego wzięciu i dobierze się odpowiednio niską dla siebie ratę, aby móc ja spłacać bez problemu. Warto zabezpieczyć się na kilka rat wprzód, aby mieć pewność, że w sytuacji awaryjnej będzie się można wywiązać z zobowiązań. Ponadto dobrze jest co miesiąc mieć zapas pieniężny i odkładać nawet niewielkie sumy, co dodatkowo zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort psychiczny.

Kredyty umożliwiają zakup dóbr, na które przy jednorazowej zapłacie nie byłoby stać praktycznie nikogo. To właśnie dzięki możliwości zaciągnięcia długu w banku możliwy jest zakup mieszkania czy dobrego samochodu dla całej rodziny. Kredyty są dla ludzi i nie trzeba się ich bać – przede wszystkim należy pamiętać o zdrowym rozsądku.