15 wrz Brak komentarzy admin Gimtadienio , , ,

Założenie własnej działalności jest celem wielu osób. Nie zawsze jednak łatwo jest znaleźć bezpieczne źródło finansowania. W takiej sytuacji należy zastanowić się, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Pomysły na biznes są różne, a więc w niemal każdym przypadku potrzebujemy innej kwoty „na start”. Pierwszym krokiem jest określenie kosztów. Musimy zastanowić się, ile będzie kosztować nas lokal, sprzęt, materiały, księgowość, pensje pracowników, media itd. Racjonalnie przygotowany biznesplan będzie sporym wsparciem. Czasami warto jest skorzystać z pomocy tych, którzy w sposób profesjonalny przygotowują biznesplany. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że został on wykonany prawidłowo. Nie zapominajmy, że jest on nam potrzebny np. podczas ubiegania się o kredyt bankowy, czy też dotację. Biznesplan powinien potwierdzać, że przedsięwzięcie ma szansę przetrwać na rynku i odnieść sukces. Zakładając działalność warto jest posiadać chociaż minimalne oszczędności. Mogą one zostać przeznaczone np. na wkład własny.

Coraz częściej młodzi przedsiębiorcy poszukują inwestora, który wyrazi chęć sfinansowania działalności. Najczęściej otrzymuje on w zamian konkretny procent udziałów. Oznacza to konieczność przekazywania części dochodów. Wszystko zależy od warunków zawartej umowy. Wiadomym jest, że nie pozyskamy inwestora bez dobrego przygotowania. Musimy przekonać go, że to właśnie nasz pomysł ma szansę na sukces. Ważne jest to, aby przeanalizować szanse oraz zagrożenia. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć sposób na to, aby wyeliminować ryzyko niepowodzenia. Inwestorzy bardzo często nazywani są aniołami biznesu. Nierzadko są to osoby doświadczone, które udzielają nie tylko wsparcia finansowego, ale również merytorycznego. Mogą oni udzielić nam praktycznych wskazówek, które przydadzą się podczas prowadzenia i rozwoju działalności. Mogą nam pomóc w pozyskaniu nowych kontrahentów oraz klientów. Firma, która dopiero weszła na rynek ma zwykle problem z zdobyciem zaufania odbiorców. Wyrobienie renomy wymaga ciężkiej pracy, a więc warto skorzystać z pomocy osoby, która posiada wiedzę w tym temacie.

Najpowszechniejszym sposobem sfinansowania biznesu są kredyty. Wynika to z faktu, że są one dość łatwo dostępne. Kredyty inwestycyjne wymagają jednak określenia, na jakie cele zostaną przeznaczone pieniądze. Ponadto zdecydowana większość banków wymaga wkłady własnego. Nie jest to jednak opcja obowiązkowa. Możemy uniknąć kosztów początkowych, jednak zwykle przekłada się to na wyższy koszt udzielenia kredytu. W pierwszej kolejności warto jest porównać wszystkie dostępne oferty dla młodych przedsiębiorców. Najczęściej są one najkorzystniejsze, ponieważ wysokość odsetek nie jest skrajnie wysoka. Przed podpisaniem umowy o kredyt dobrze jest skontaktować się z doradcą finansowym. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy nie potrafią samodzielnie wybrać oferty. Istotne jest to, aby koszty zaciągnięcia kredytu były możliwie najniższe. Nie powinny one również wzrastać wraz z upływem czasu.